Informacje prawne

Najczęściej zadawane pytania

Publiczna roadmapa

Jeżeli chcesz zgłosić swój pomysł to śmiało skorzystaj z zakładki "Feedback".
Możesz też odwiedzić roadmapę projektu i przeglądać już zgłoszone przez innych pomysły oraz głosować na nie. Od ilości głosów będzie zależała kolejność prac nad pomysłami.

Publiczna roadmapa na Trello.

Dlaczego widzę powtórzone transakcje zakupu?

Wynika to z wyliczenia metodą FIFO. Z danej transakcji zakupu nie wszystkie akcje muszą być sprzedane w pojedynczej transakcji sprzedaży.

Jaka data brana jest pod uwagę do przeliczeń dywidendy?

Kurs do przeliczenia wypłaconej dywidendy oraz podatku brany jest jako D-1 od dnia wypłacenia środków z dywidendy na konto.

Źródło: Investomat.eu.

Co to jest D-1?

Jest to poprzedni dzień roboczy w Polsce od dnia "D". Według daty "D-1" jest ustalany kurs waluty z NBP który będzie używany do przeliczeń.

Co jeżeli podatek od dywidendy pobrany u źródła jest większy niż 19%

Sytuacja ta występuje np dla spółek MLP (Master Limited Partnership) z USA. W takim przypadku przyjmujemy że podatek do dopłacenia wynosi 0. Nadpłata nad 19% nie obniża jednak podatku z innych dywidend, maksymalna wartość odliczenia od podatku należnego w Polsce wynosi 19%.

Czy mając W8-BEN obniżę podatek od dywideny?

Tak, warto złożyć u brokera formularz W8-BEN jeżeli spełniamy warunki. Jeżeli formularz będzie złożony prawidłowo od części spółek z USA zapłacimy tylko 15% podatku, wyjątek stanowią spółki MLP dla których podatek może wynosić 30% lub 35%

Czemu przy niektórych instumentach wyliczenie jest rozbite na kilka tabelek?

Każde zamknięcie pozycji (np. sprzedaż długiej pozycji) jest wyświetlane w osobnej tabelce.

W górnych wierszach tabelki znajdziesz jedną lub więcej transakcje otwierające (np. KUP 2 - KUP 10 - KUP 3), przedostatni wiersz zawiera jedną transakcję zamykającą (np. SPRZEDAJ 15). Ostatni wiersz zawiera podsumowanie zysków i strat.

W przypadku gdy pozycja nie zostanie całkowicie zamknięta (np. KUP 10 - SPRZEDAJ 5), niesprzedane akcje będą przypisane do następnej transakcji zamykającej.

Dlaczego podatek do odliczenia od dywidend jest mniejszy niz podatek zapłacony?

W Polsce należny podatek od dywidend to bezwględnie 19% sumy przychodów. W przypadku jeżeli zapłaciliśmy więcej podatku (np. 35% dla spółki MLP), maksymalna wartość jaką możemy odliczyć od należnego podatku to 19%. Dlatego jeżeli mamy w portfelu spółki MLP lub spółki z krajów w których podatek od dywidendy jest wyższy niż 19%, wartość zapłaconego podatku będzie wyższa niż wartość podatku do odliczenia (sekcja "Ogółem" w zakładce Dywidendy)

Jak mogę wesprzeć projekt?

Na przykład przez polecanie aplikacji znajomym którzy również korzystają z Exante, Degiro lub IBKR.
Kolejny sposób to przesyłanie pomysłów i uwag, Wasz feedback jest bardzo cenny.

Na dole strony znajduje się przycisk do wsparcia autora drobną kwotą, każda dotacja bardzo motywuje!
Podatki z ExanteKup mi kawę
Wersja beta. Wyliczenia mają charakter poglądowy. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za błędy powstałe w wyniku użytkowania aplikacji.
© Copyright 2022 Jan Grzesik. Pozdrowienia z Krakowa